Šta je trihoskopija ili trihoskopski pregled vlasišta?
Trihoskopija je tehnika pregleda koja se koristi radi bolje vizualizacije kože glave, kose, brade, obrva i trepavica. Ona omogućava detaljniji prikaz sa uveličanjem od 10 do 300 puta.
Ona je brza, jednostavna, neinvazivna i bezbolna tehnika koja nam omogućava evaluaciju i dijagnostiku oboljenja kapilicijuma i dlake. Služi kao praktični alat za dijagnozu, prognozu, ali i praćenje aktivnosti oboljenja, ali i procenu učinka terapije. U velikom broju slučajeva može da zameni i biopsiju koja je invazivna i neprijatna procedura. U slučajevima gde je biopsija neophodna, trihoskopija pomaže u određivanju najboljeg mesta odakle će se uzorak uzeti i tada se naziva trihoskopski navođenja biopsija.
Kojim aparatom se radi trihoskopija?
Pregled se može uraditi i standardnim dermatoskopom, sa polarizovanim i nepolarizovanim svetlom. Ipak digitalna trihoskopija upotrebom videodermoskopa omogućava precizniju trihoskopiju, sa većim uveličanjem i mogućnošću foto i video dokumentacije.
Koje strukture se vide trihoskopijom?
Tokom trihoskopskog pregleda, vrši se evaluacija određenih struktura. Izgled, oblik, broj dlake, potom folikularni otvori, njihovo prisustvo, broj , izgled, zatim površina kože u zahvaćenoj zoni i njene karakteristike, kao i prisustsvo krvnih sudova i njihovi obrasci i distribucija.
Koje vrste trihoskopije možete da uradite u Vašoj ordinaciji?
U našoj ordinaciji tokom inicijalnog pregleda koristimo klasičnu i digitalnu trihoskopiju, sa mogućnošću foto i video dokumentacije.
Koja je razlika izmedju klasične i digitalne trihoskopije?
Klasična trihoskopija podrazumeva detaljan pregled vlasišta koji je neophodan za postavljanje dijagnoze oboljenja. Pregled klasične trihoksopije, omogućava dermatologu da postavi dijagnozu oboljenja, za šta dobijate pisani izveštaj specijaliste sa opisom trihoskopskog pregleda. Tokom pregleda klasične trihoskopije, ne izrađujemo fotodokumentaciju.
Da li je moguće dobiti fotografije vlasišta kada se radi klasična trihoskopija?
Ukoliko želite da imate fotodokumentaciju vlasišta, potrebno je da zakažete digitalnu trihoskopiju, na kojoj koristimo posebne aparate sa kojima čuvamo Vaše podatke u digitalnoj formi, i ove fotografije možete da dobijete na mail adresu.
Kome se preporučuje digitalna trihoskopija?
Digitalna trihoskopija je idealna za praćenje napretka terapije, sa kojom možemo napraviti komparativnu analizu početnog stanja, sa kontrolnim pregledima nakon određenih terapeutskih modaliteta. Takođe za sve koji žele da imaju fotodokumentaciju svog pregleda.
Da li je moguće odabrati koji tip trihoskopije želite da uradite?
Svaki pacijent sam bira koju če trihoskpiju zakazati, neophodno je da nam pri zakazivanju pregleda naglasite da li želite klasičnu ili digitalnu dermoskopiju. U zavisnosti od izbora, zavisi dužina i cena pregleda.
Kako izgleda sam pregled?
Pre pristupanja pregledu, dermatolog će uzeti kompletnu anamnezu o vremenu nastanka problema, navikama vezanim za higijenu, stilizovanje kose, nutritivne navike, alergije, oboljenja, istoriju dosadanjih dijagnostičkih i terapeutskih modaliteta koji su sprovedini. Potom se pristupa samom činu pregleda, koji je bezbolan i sasvim konforan.
Inicijalno se makroskopski pregleda vlasište, sam izgled, kvalitet, boja dlake, a potom se pristupa trihoskopskom pregledu gde se pod kamerom posmatra izgled kože, dlake, prisutnih patoloških promena u vlasištu. Izvodi se pull test kojim se verifikuje broj dlaka koji ostaju prisutne u ruci nakon samog testa.
Da li se tokom pregleda dobija i predlog terapije?
Nakon učinjene trihoskopije, dermatolog će Vam dati savet za neophodnu terapiju, ali i predlog kozmetike koju možete koristiti za kožu glave, kao i kosu. Ukoliko je neophodno sprovesti neko dodatno ispitivanje, lekar će i za to dati preporuke.
Koje dodatne preporuke možete dobiti nakon samog pregleda?
Ukoliko postoji potreba za dodatnih pretragama, naspram Vašeg kliničkog nalaza, dermatolog može posavetovati da se urade dodatne laboratorijski testovi, hormonski status, status određenih vitamina, minerala…
Da li možete dobiti savet za neke dodatne dijagnostičke procedure?
Ukoliko lekar smatra da je za preciznu dijagnostiku oboljenja, neophodna još neka dijagnostička procedura, za to ćete dobiti preporuku. To može biti mikrobiološki bris kože, mikrobiološka analiza dlake, trihoskopski pregled pod wood lampom, biopsija kože glave ili izrada trihograma. Sve ove dodatne metode, možete uraditi u našoj ordinaciji.
Da li se određene dijagnostičke procedure mogu sprovesti na Vaš zahtev?
Ukoliko želite da se uradi dodatna dijagnostika na Vaš lični zahtev, kao što su mikrobiološki bris kože, mikrobiološka analiza dlake, trihoskopski pregled pod wood lampom, biopsija kože glave ili izrada trihograma, ove procedure mogu biti urađene, ali pred svaku od njih neophodno je prvo sprovesti trihoskopski pregled lekara.
Da li je trihoskopijom moguće pregledati i druge zone osim kose?
Pored kose, trihoskopiju je moguće sprovesti radi pregleda zone obrva, trepavica, brade. Ukoliko postoji neka problematika sa dlakom i na telu, takođe tu je moguće sprovesti ovaj pregled.
Kako se pripremate za sam pregled?
Sveže oprana kosa, može eliminisati određene znake koji su nam bitni za dijagnostiku. Najbolje bi bilo da kosa ne bude oprana 2-3 dana pre samog pregleda. Pripremite spisak proizvoda koje koristite, i ponesite sve prethodne nalaze ili izveštaje koje imate vezane za samu problematiku zbog koje dolazite. Pripremite i spisak nedoumica ili pitanja za dermatologa.
Koliko dugo traje pregled?
Celokupan klasičan pregled vlasišta sa predlogom terapije traje oko 30 minuta, fototrihoskopija traje oko 45 minuta. Ukoliko je neophodno sprovesti dodatne dijagnostičke procedure, sam pregled može trajati i nešto duže.